Logo büyük 3 240-240

ata01

 

Ana Sayfa

Derneğimiz

Etkinlikler

ODTÜ Dostları

İletişim

Gençlik Parkı

 

 

 

Bağış Bilgilendirme (doc) (pdf)

Bağış Formu (doc) (pdf)

                     ODTÜ ANTALYA MEZUNLAR DERNEĞİ  GENÇLİK PARKI

                                                      GENEL BİLGİ

 

1.     KONUM : ODTÜ Antalya Mezunlar Derneği GENÇLİK PARKI : Antalya – Muratpaşa

 

2.     AMAÇ: Lise eğitimi alan gençlere uygun olarak, onların gelecek endişesini azaltmaya yönelik ek eğitim psikolojik ve sosyal gelişim merkezi oluşturmak. Bu merkezin ihtiyaç gerekçeleri aşağıda özetlenmiştir.

 

2.1  Lise öğrencisi okul çıkışı eve gitmek istemiyor – Anne /baba problemli - çalışma ortamı ve huzur evde yok, alternatif zamanını kullanabileceği yerler yok.

2.2  Lise öğrencisi arkadaşları ile birlikte bir yere gidemiyor – Bir kafe buluşması en az 5-10 TL/gün  gibi maddi ihtiyaç gerektiriyor.

2.3  Lise öğrencisi ekonomik yapısından dolayı sinemaya gidemiyor, kitap alamıyor, okuyamıyor, tiyatroyu hiç bilmiyor..Sosyalleşme ve paylaşımı sadece cep telefonuna kilitlenmiş durumda..

2.4  Üniversiteyi kazanma olasılığını sıfır sayan ve gelecekten hiç ümidi olmayan lise gençlerinin oranı %65.

2.5  Lise öğrencilerinin %72 si sigara denemiş, % 36 aktif kullanıyor.

2.6  %18 ’i uyuşturucuyu denemiş- %06’sı aktif kullanıyor.

2.7  %64’ü şiddet görüyor, %11’i intihara teşebbüs etmiş.

2.8  %95’i Cumhuriyet’i bilmiyor.

2.9  %24’ü cinsel tacize uğruyor.

 

 

3.     İÇERİK : Bahse konu gençlik parkında oluşturulacak birimler aşağıdadır:

3.1   En az 1000 m2 lik alana çok amaçlı kafe yapılması: Bu birimde öğrencilere çay-kahve 0,50 Kr, ev yapımı soğuk sandviç-kek vb. ürünler maliyetine sunulacaktır. Limitsiz internet ve bilgisayar kullanım imkanları sağlanacak, sosyal bir kulüp ortamı yaratılacaktır.

3.2    1. ETAP 60 m2 kapalı alan + 85 m2 yarı kapalı alan olmak üzere toplam 145 m2 üzerinde eğitim amaçlı yapılanmaya gidilecektir.

3.3   Bu alanlarda kütüphane, çalışma alanları, psikolojik danışmanlık, bilgisayar eğitimi ve kullanım sınıfı, İngilizce dil eğitimi sınıfı yer alacaktır.

3.4    2.Etap yapılanmasında 1 Adet 70 kişilik mini sinema, Konferans Salonu, gençler tarafından kurulacak birimler için (Satranç, Karikatür, Resim, Müzik vb..) çalışma odaları yer alacaktır.

3.5   Gençlik Parkı tasarım ve uygulama olarak ilgi çekici ve sıra dışı planlarla kurulacaktır.

 

4.     UYGULAMA : Gençlik Parkında hazırlanan alt yapıya uygun olarak katılımcı gençlerin gerek eğitimsel, gerekse sosyal açıdan ihtiyaçları olan ek destek aşağıdaki detaylarla uygulanacaktır. AMAÇ çaresiz, yılgın, hedefsiz gençlerin 2-3 yıl gibi uzun dönemli bir işbirliği dönemi sonucu özgüven kazanmış, belli konularda uzman eğitimi ve stajlarını almış, iş bulabilen, ülkemize katkı sağlar hale getirmektir.

4.1  Gençlik Merkezine Antalya Muratpaşa bölgesinde yer alan yaklaşık 10,000 kişilik bir lise topluluğu içinde eleme ve üye sistemi ile kayıt alınacaktır.

4.2  Kayıt sayısı Park  kapasitesinin en verimli kullanım şartlara göre ve %65 kız, %35 erkek öğrenci oranında belirlenecektir.

4.3  Öğrenci belirleme kriterlerinde başarılı-çalışkan özelliklerinden öte, öğrencilerin ekonomik durumu ve eğitim alt yapısı sorunlu, desteklenmesi durumunda yol alabilecek gençlere öncelik tanınacaktır.

4.4  Bu projede öğrencilere Park bünyesinde bilgisayar yazılım-grafik tasarım vb konulara ilaveten turizm İngilizcesi gibi temel eğitimler uygulanacaktır. Yaz aylarında firmalarda staj imkanı sağlanarak kendilerini geliştirmelerinin yanı sıra hedef-başarı-maddi kazanım tecrübelerini geliştireceklerdir.

4.5  İki temel eğitim dışında öğrencilerin zaman zaman yapılacak testlerle yetenek analizleri çıkartılarak sosyal çalışma ve kurs imkanları sağlanacaktır. Tiyatro, Müzik, resim,folklor, vb.. özel kurslar Belediye işbirliği ile oluşturulacaktır.

4.6  Parkın aktif çalışmalarına öğrenciler part-time olarak katılacaklar ve karşılığında ücret alacaklardır. Ayrıca yiyeceklerin büyük bir bölümü öğrenci ailelerine (poğaça-kek-sandviç gibi) ücreti karşılığı ürettirilecek, böylece projeye ailelerinde katılımı sağlanacaktır.

4.7  Devlet ve özel tiyatroların destekleri alınarak ücretsiz özel gösterim seansları düzenlenecektir.

4.8  Sinema, konser imkanları yanısıra diledikleri kadar kitap, eksik oldukları konularda ücretsiz ders alma desteği sağlanacaktır.

4.9  Dernek üyeleri bu öğrencilerden seçecekleri (3 veya 5 kişi ile sınırlı olacaktır) öğrencilere abilik, ablalık yapacaklardır. Onlarla sosyal paylaşımlarda bulunmak dışında her türlü sıkıntılarında destek olup yön vermeye çalışan birer arkadaş olmayı hedefleyeceklerdir.

4.10            Merkezde yer alacak psikolojik danışmanlık biriminde sürekli bir uzman görev alacak, çocukların tüm sıkıntılarına çare bulunması hedeflenecektir. Ayrıca bu birim ailelerle de diyalog halinde olacaktır.

 

5.     KURULUM: Bahse konu ODTÜ Antalya Mezunlar Derneği Gençlik Parkı’na yer ve altyapı desteği Muratpaşa belediyesi tarafından, tüm yapılar, sınıflar, kafe birimleri, eğitim araçları  Dernek Tarafından sağlanacaktır.

Temel eğitimler ODTÜ desteği ile DERNEK tarafından, diğer destekleyici eğitimler Muratpaşa Belediyesince sağlanacaktır. Gençlik Merkezinin işletmesi Dernek tarafından yapılacak olup, Belediye ile bilgi paylaşımında bulunacaktır. DERNEK tesisi sponsor ve üyelerinin desteği ile kuracak ve işletecektir.

 

6.     SONUÇ: Yapacağımız; alacağı lise diploması ile üniversite imkanı bulunmayan, özgüveni olmayan, iş bulma olasılığı yok denecek kadar az olan bir umutsuz gençliği, özgüven kazanmış, belli bir alt yapıya ulaşmış, iş bulma imkanı ciddi oranda yükselmiş, ülkeye ve topluma duyarlı, Cumhuriyet’e sahip çıkacak birer birey olarak topluma kazandırmaktır.

 

                                       

 

 

Çağlayan Mah. 2052 Sok. No: 24/1 Muratpaşa -ANTALYA

www.odtuantalya.org     bilgi@odtuantalya.org       0 242 324 70 15 - 16

https://www.facebook.com/groups/odtuantalyamezun

WhatsApp:  0 553 131 98 35